Przejdź do głównej zawartości

Recenzja: "Landon & Shay" tom 1 i 2 - Brittainy C. Cherry

 Premiera: 9.09.2020 tom 1 oraz 23.09.2020 tom 2

„Zranieni krzywdzą innych. Nawet niecelowo, ale to się zdarza. Na tym polega problem z podejmowaniem decyzji podczas chwilowego smutku czy trudności. Czasami atakuje się ludzi, którzy na to nie zasługują. Nie zasługiwałeś na to, Landonie. Każda kobieta byłaby szczęśliwa, będąc kochaną przez takie serce, jak twoje, wliczając w to moją wnuczkę. Nie widzisz, jakim jesteś darem dla świata, dla otaczających cię ludzi. Ale chcemy cię w naszym życiu. Potrzebujemy cię. Proszę, przestań biegać. Postaw stopy na ziemi i pogódź się ze swoimi demonami. Przestań z nimi walczyć i zapanuj nad nimi. Nie jesteś zniszczony, jesteś złożony. A najpiękniejsze rzeczy na świecie przydarzają się najbardziej złożonym sercom” – fragment tomu pierwszego.

Brittainy C. Cherry potrafi tak pisać o ważnych emocjach, również tych mrocznych, które zżerają czasem człowieka od wewnątrz, że nie można oderwać się od lektury jej książek. Nie inaczej było dylogią z gatunku New Adult „Landonem & Shay”. Przy czym to nie jest łatwa, lekka i przyjemna historia o młodych ludziach, którzy poznali się w dzieciństwie i bach, w szkole średniej trafia ich strzała amora. To zdecydowanie opowieść z gatunku tych wyprowadzających cios z półobrotu w czytelnicze serca. Pierwszy tom zaczęłam czytać późnym wieczorem, a skończyłam o 2 w nocy, bo tak nieodkładalna okazała się ta książka.

Britt poruszyła kwestie nastoletnich problemów, z którymi boryka się wielu młodych ludzi na całym świecie, bez względu na swój status materialny, przynależność do grupy społecznej czy uzdolnienia. Stworzyła historię uniwersalną, fundując swoim bohaterom emocjonalną bombę: poczucie osamotnienia, burzliwe relacje z rodzicami, żałobę po utracie bliskiej osoby, wreszcie depresję. Jednak w tym tyglu przejmujących do szpiku kości uczuć autorka wymieszała również bezwarunkową akceptację, miłość oraz przyjaźń. I w ostatecznym rozrachunku wydaje się, że to te jasne emocje wygrywają.

Tytułowy Landon to robiący dobrą minę do złej gry badboy, maturzysta, dla którego „sex, drugs and rock&roll” to chleb powszedni. Z kolei Shay – o rok młodsza koleżanka – jest jego totalnym przeciwieństwem: poukładana, z łatwością zjednująca sobie ludzi, artystyczna dusza. Z początkowej klasycznej relacji „hate/love”, łączącej parę głównych bohaterów, wyrasta głęboka więź, wyjątkowa relacja pełna wsparcia i zrozumienia dla najbardziej depresyjnych zakątków duszy Landona. Tak, Landona. Bo to on boryka się ze swoimi demonami, przyduszającymi go każdego dnia do ziemi, utrudniając normalne funkcjonowanie. I tylko Shay dostrzega tę walkę i głęboki smutek schowany za grubą fasadą pozorów, którymi obwarował się chłopak. Kiedy mury Landona kruszeją okazuje się, że jest dla niego nadzieja, o ile tylko podejmie walkę z depresją. O ile w ogóle przyzna głośno, że na nią cierpi.

Foto: domiczytapl
Czy Landonowi i Shay pisany jest happy end? Czy podążanie własną drogą, a nie tą, którą zaplanowali dla niego inni, przełoży się na uzdrowienie relacji ze światem, a przede wszystkim z samym sobą? A może Landon założy kolejną maskę? Bo przecież odkrył w sobie naturalny talent aktorski. Kto zna wcześniejsze powieści amerykańskiej pisarki romantyczno-obyczajowych powieści ten wie, że wszystko jest możliwe.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia za egzemplarze recenzenckie książek jednej z moich ukochanych pisarek, z którą z ogromną przyjemnością spotkałabym się jeszcze raz na jakichś targach książki <3.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Akcja #CzytajLegalnieiPozwólLegalnieCzytaćInnym

Drodzy Zaczytani! Aktywnie działam w social mediach związanych z czytaniem i promocją czytelnictwa. Na swoim Instagramie  @domiczytapl  dzielę się z Wami wrażeniami z lektur, polecam książki, pokazuję wycinek swojego prywatnego życia, a także poruszam ważne według mnie kwestie dotyczące literackiego (ale nie tylko ;)) świata. I tak się wczoraj złożyło, że post jednej z moich ulubionych pisarek uruchomił we mnie organiczną potrzebę zaapelowania do wszystkich, którzy czytają i/lub udostępniają nielegalne ebooki czy PDFy książek, a także audiobooki. Niech ten wpis stanowi swoistą bazę wiedzy o możliwościach legalnego czytania, bo w dobie powszechnego dostępu do Internetu, smartfonów i komputerów naprawdę nie trzeba zniżać się do kradzieży cudzej własności intelektualnej, a tym jest udostępnianie w różnych internetowych miejscach plików z książkami elektronicznymi czy dokumentami dźwiękowymi bez zgody autora. Zachowania noszące znamiona przestępstwa należy bezwzględnie piętnować

Wywiad: Domi czyta i pyta, czyli Paulina Świst w krzyżowym ogniu pytań

Drodzy zaczytani! Dzisiaj na moim blogu gości jedna z najbardziej tajemniczych pisarek na polskim rynku wydawniczym. Jej kryminalno-erotyczne powieści bardzo przypadły do gustu czytelnikom, chociaż wielu – w tym mnie – wprawiły w pewną konsternację. Bo jak to? Jej debiutancki „Prokurator” to nie 100% kryminał, a erotyk z nutą sensacji? Paulina Świst potrafi zaskakiwać, a jej kryminały prawniczo-policyjne z domieszką pikanterii schodzą z każdym nowym tytułem na pniu. Foto: Paulina Świst Domi: Paulino, serdecznie Ci dziękuję za Twoje pozytywne nastawienie do mojej propozycji wywiadu, która to nadeszła krótko po premierze Twojej najnowszej książki pt. „Sitwa”.  To Twoja piąta powieść, a do tego dorzuciłaś jeszcze w tym roku opowiadanie w antologii „Zabójcze święta”. Paulina: Cześć Domi :* To prawdziwa przyjemność móc z Tobą pogadać, nawet wirtualnie ;) Domi: Jak Ci się zatem pisało taką krótką formę i czym różni się dla Ciebie praca nad opowiadaniem od pracy nad powieścią? 

Multirecenzja cyklu "Mistrz gry" - Joanna Lampka

 "Tylko kłopoty, wyzwania, niebezpieczeństwa i trudne decyzje. Tam, dokąd idę, będzie wyłącznie od górę" - fragment tomu IV "Mistrz gry". Cztery lata temu poznałam pióro Joanny Lampki i nieco nostalgicznie podchodzę do dzisiejszego wpisu, w którym postanowiłam zebrać wszystkie wrażenia z lektury serii fantasy "Mistrz gry" zakończonej tomem o tym samym tytule. "Gwiazda Północy, Gwiazda Południa" okazała się książką moich wakacji AD 2020. Przeczytałam ją jednym tchem, zarywając nockę, bo perypetie dwudziestoczteroletniej oficerki wywiadu i księżniczki Królestwa Żeglarzy w jednej osobie, Aline Sages, tak mnie zafascynowały. Joanna Lampka znana jako "Szwajcarskie Blabliblu" wykreowała niesamowitą żeńską postać oraz towarzyszący jej kobiecy oddział do wojskowych zadań specjalnych. A że autorka wplotła w fabułę wątki fantastyczne (umiejętności programowania umysłów, wyniesione z Klasztoru Shan-Thi) to ich moc idealnie komponuje się z przygodo