Przyznajcie się: kiedy ostatnio byliście w bibliotece? A może nawet nie wiecie, gdzie się ona mieści w Waszej miejscowości?
Ja głośno i otwarcie, od bardzo dawna, mówię, że instytucja bibliotek to genialna sprawa, która nie tylko umożliwia nam dostęp do literatury, ale i do kultury w ogóle. Bo w bibliotekach można nie tylko książki pożyczać, ale i wziąć udział w spotkaniu autorskim z twórcą ulubionych powieści, obejrzeć wystawę grafik, przeczytać gazetę, skorzystać z komputera, otrzymać dostęp do bazy ebooków Legimi i najzwyczajniej w świecie dobrze się bawić.
Nasza Ala - aktualnie pięciolatka - regularnie odwiedza zaprzyjaźnioną bibliotekę (MBP Katowice - kocham Was, każdą jedną filię, do której jesteśmy zapisani, a będzie ich z 6 albo i 7 :)), zarówno w ramach projektu "Mali czytelnicy" skierowanego do przedszkolaków, jak i prywatnie, żeby skorzystać z wtorkowego "Czytania na dywanie". Chylę zatem czoła przed pracownikami bibliotek, których głowy wypełnione są pomysłami na propagowanie czytelnictwa i miłości do książek.
W Dniu Bibliotekarzy i Bibliotek gorąco pozdrawiam wszystkie biblioteki w całej Polsce, te duże, nowoczesne i imponujące, jak i te maleńkie, które odbijając się od pustych skarbonek urzędów gmin, starają się utrzymać księgozbiór i przyciągać kolejnych czytelników. Gratuluję wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom pasji do literatury, którą przekuli w zawodową ścieżkę, i liczę na to, że coraz mniej będzie tekstów: "nie czytam, bo książki są drogie", skoro biblioteki gwarantują darmowy dostęp do swoich zasobów. Jak wiadomo, kto nie chce, szuka powodów, a kto chce szuka sposobów.
Ściskam,
Domi
Komentarze
Prześlij komentarz